1. Słuchanie bajki czytanej przez rodzica pt.: "Bajka o radości i smutku”:
BAJKA_o_RADOSCI_I_SMUTKU-1.pdf
2. Rozmowa z rodzicami nt. wysłuchanej bajki.
3. Zabawa „Dokończ zdanie” (dziecko w oparciu o własne doświadczenia, wyraża swoje emocje)
- Jestem zły gdy ...
- Cieszę się gdy ...
- Jestem smutny gdy ...
- Boję się gdy…
- Jestem zdziwiony gdy ...
4. Zabawa „Start rakiety” – wysyłamy złość oraz wszystkie tzw. negatywne emocje, z którymi jest nam źle, w kosmos. Dziecko:
· bębni palcami po podłodze, najpierw cicho powoli, a potem coraz szybciej i coraz głośniej;
· klaszcze w dłonie natężającą się głośnością i we wzrastającym tempie;
· tupie nogami, także tutaj zaczyna cicho i powoli, a potem coraz szybciej i głośniej; Hałas i szybkość wykonywanych ruchów stopniowo wzrastają, dziecko wstaje gwałtownie ze swojego miejsca, wyrzuca z głośnym wrzaskiem ręce do góry – RAKIETA WYSTARTOWAŁA! Powoli dziecko siada na swoim miejscu. Jego ruchy uspokajają się, ę, słychać tylko delikatny szum aż wszystko cichnie – rakieta znika za chmurami. I jesteśmy radośni.
5. Zabawa wyciszająca „Smutek jak deszcz” w formie masażyku.
(rodzic siada za dzieckiem i w trakcie opowiadania wykonuje kolejne ruchy)
Czasami przychodzi do nas smutek, jest jak mały deszczyk (delikatnie wszystkimi palcami stukamy w plecy osoby siedzącej przed nami), pada . Są chwile, kiedy zmienia się, przybiera na sile i staje się deszczem (z trochę większą siłą stukamy palcami). To już nie szmer, ale głośniejszy dźwięk wywołany mocą spadających kropel. Kiedy tak pada i pada, gromadzi się coraz więcej wody i tworzą się małe potoki – jak potoki łez (palcami przesuwamy zygzakiem od góry w dół pleców). Potoki płyną, płyną i zmieniają się w rwące rzeki (całą ręką przeciągamy zygzakiem od góry do dołu pleców). Ale spójrzcie, wychodzi słońce zza chmur, rzeka płynie wolniej i spokojniej (przesuwamy dłoń prosto od góry do dołu pleców). Słońce świeci i czujemy się już spokojni.
6. „Gniotek” z balona i mąki ziemniaczanej z różnymi minkami.
MATERIAŁY:
- Balon
- Mąka ziemniaczana lub ryż
- Butelka 500 ml
- Lejek
- Słomka lub wykałaczka
- Włóczka
- Czarny marker
WYKONANIE :
Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę. Wypełniony mąką balon ściągamy z butelki, spuszczamy powoli powietrze związujemy go i zabieramy się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Pana Gniotka przywiązujemy włóczkę i rysujemy markerem buzię.
GNIOTEK DLA DZIECI | Jak zrobić gniotka z mąki w domu ? [ ANTYSTRESOWY ] - YouTube
ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY, MAM NADZIEJĘ, ŻE WASZE BUŹKI PO WYKONANIU ZADANIA BĘDĄ UŚMIECHNIĘTE 😊