„Rozpoznawanie i rozumienie istoty takiej emocji, jak złość i radzenie sobie z nią”
1. Słuchanie bajki czytanej przez rodzica pt.: "Bajka o złości i spokoju”
Tekst bajki dostępny w plikach poniżej do pobrania
2. Zabawa dramowa:
Poproś dziecko, by położyło się na dywanie i zamknęło oczy. Rozsyp na podłodze kartki z gazet i ustaw kosz na śmieci. Następnie poproś dziecko by podczas słuchania opowieści spróbowało wczuć się w nią i by wykonywało zawarte w niej polecenia.
Tekst opowieści:
Złość, choć nieprzyjemna dla nas i otoczenia, czasem jest potrzebna, by się oczyścić. Ważne tylko, by wyrzucając z siebie złość, nikogo nie skrzywdzić. Zawsze można powiedzieć – „Jestem zły, muszę to z siebie wyrzucić i za chwilę będzie mi lepiej. Pozwól sobie na to!”. Przypomnijcie sobie, jakie to uczucie, kiedy ogarnia nas złość . Nie jest wam przyjemnie. Kiedy jesteśmy źli, nie uśmiechamy się. Nasza buzia się krzywi, czoło się marszczy, brwi złowieszczo zbiegają się nad nosem. Nasze ciało staje się coraz bardziej napięte, czujemy, jak szybko bije nam serce, przyspiesza nasz oddech. Nasze myśli krążą wokół tego, że czujemy się źle. Jesteśmy wściekli i czujemy, że musimy tę złość z siebie wyrzucić. W innym wypadku nie wytrzymamy, coś w nas wybuchnie. Teraz czujecie, jak wzbiera w was złość. Przypomnijcie sobie sytuację, w której byliście wściekli, naprawdę zdenerwowani. Czas się otworzyć i wypuścić złość z siebie, by nie dławiła nas w środku, byśmy poczuli ulgę, by zrobiło nam się lepiej. Energicznie wstajemy i wytupujemy swoją złość w podłogę. Tupiemy bardzo, bardzo mocno. Teraz wyrzucamy złość z naszych gardeł. Krzyczymy głośno: „Aaa...”. A teraz podnosimy gazety i zgniatamy je w kule z całej siły. Zgniatamy naszą złość bardzo mocno, w małą gazetową kulkę. Czas, by wyrzucić naszą złość do kosza, a wtedy ona zniknie. Jeszcze raz mocno zgniećcie swoją złość i wrzućcie ją do kosza. Czujecie, jak wam lekko? Czujecie ulgę?
Porozmawiaj z dzieckiem o sposobach rozładowywania złości. Czasami wystarczy policzenie do 10, albo zwyczajny komunikat, który do kogoś wypowiemy: Jestem zły, bo... Daj mi chwilę, żebym opanował swoje emocje.
3 Narysuj „złość”
Zaproś dziecko do przygotowania portretu emocji- złość. Porozmawiajcie chwilę o tym, jak dziecko wyobraża sobie złość i jak chce ją przedstawić. Technika zapisu jest dowolna - można rysować, wyklejać, pisać. Poproś dziecko by opowiedziało o swojej pracy.
Karta pracy dostępna w plikach do pobrania- narysuj swoją złość.
4. Uzupełnienie kart pracy
W plikach do pobrania są dostępne karty pracy pod nazwami: nazwij emocje i połącz je oraz sytuacje przyjemne i nieprzyjemne.
źródło: Odkrywamy emocje - karty pracy rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne; „Efekt Domina. Materiały dla nauczycieli do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym”, Terapewka- pomoce dydaktyczne i terapeutyczne . "Bajka o złości i spokoju” powstała we współpracy Alei Bielany z Fundacją PozyTYwka, Stowarzyszeniem Iskierka oraz autorką Magdaleną Zarębską.