• UDANYCH WAKACJI!!!
          • UDANYCH WAKACJI!!!

          • "Jedziemy na wakacje

            do lasu, nad wodę.

            Prosimy ciebie,

            słonko o piękną pogodę."

             

            Drogie Dzieci i Rodzice!

            Przedszkolny rok dobiega końca...

            Dziękujemy Wam serdecznie za trud, zaangażowanie i pomoc w zdalnym nauczaniu.

            Życzymy radosnych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!!!

        • GIMNASTYKA KOREKCYJNA  (22 -30.06.)
          • GIMNASTYKA KOREKCYJNA (22 -30.06.)

          • W tym tygodniu będziemy kontynuować ćwiczenia w asyście dorosłego kształtujące poprawną postawę i siłę mięśni posturalnych. Będzie to na pewno dobry trening zarówno dla dzieci jak i rodziców.

            Rozgrzewka:

            Lustro: Dziecko i Rodzic ustawieni naprzeciw siebie, twarzami do siebie. Rodzic pokazuje różne ruchy, ćwiczenia a dziecko jak odbicie lustrzane je naśladuje. Mogą to być: bieg do przodu, tyłu, skoki, obroty, zatrzymania na prawej, lewej nodze, padnij powstać itp. Następnie zamiana ról.

            Ćwiczenia:

            Samolot na stopach: Dorosły leży na plecach z nogami ugiętymi, uniesionymi nad podłogę. Dziecko stoi przy jego nogach i chwyta go za ręce. Dorosły opiera swoje stopy na biodrach dziecka i unosi je na swoich stopach w górę. Dziecko utrzymuje wyprostowany tułów i nogi uniesione do poziomu, naśladuje lecący samolot. 

            Jeżeli czujemy się niepewnie przy tym ćwiczeniu wskazana jest asysta drugiej osoby.

            Dzwon: Dorosły leży na plecach z nogami wyprostowanymi, uniesionymi pod katem około 60 stopni. Dziecko staje tyłem do dorosłego opierając plecy (łopatki) o jego stopy. Dorosły uginając i prostując nogi, opuszcza i unosi dziecko, które stara się utrzymać pozycję na baczność.

            Samolot krąży – karuzela: dorosły utrzymuje dziecko na rękach i wykonuje w miejscu obroty, np. 5 w jedną i 5 w drugą stronę. Dziecko jest twarzą do podłogi. Następnie zmiana ustawienia dziecka i powtarzamy obroty.

            Nie daj położyć nóg: dziecko leży na plecach z nogami wyprostowanymi i złączonymi, uniesionymi do pionu i rękoma wyprostowanymi wyciągniętymi w bok. Dorosły w siadzie klęcznym przy nogach dziecka, spycha dłonią jego nogi w bok. Dziecko stawia opór, nie pozwala ruszyć nóg. Odmiana: Dorosły szybkimi krótkimi ruchami spycha nogi dziecka w różne strony. Dziecko stawia opór, nie pozwala by nogi opadły na podłogę.

            Piramida: dorosły leży na plecach z nogami ugiętymi w kolanach, stopy na podłodze. Dziecko chwyta go za dłonie i stopami wchodzi na jego kolana. Po wejściu stara się utrzymać równowagę przez 5-10sek. W początkowym etapie i młodszych dzieciach wskazana asysta drugiej osoby.

            Przeskocz nad dorosłym: Dorosły wykonuje podpór tyłem z nogami ugiętymi. Dziecko staje obok dorosłego, twarzą do niego, opiera dłonie o jego biodra i przeskakuje nad nogami dorosłego na druga stronę. Następnie może przeczołgać się pod spodem i kontynuować ćwiczenie. Po 2-3 powtórzeniach zmiana strony.

            Wystukiwanie rytmu stopami: dorosły i dziecko siedzą na podłodze naprzeciw siebie z nogami ugiętymi i dłońmi opartymi o podłogę za sobą. Dorosły wystukuje stopami rytm, który dziecko ma powtórzyć.

            Duża huśtawka: dziecko wykonuje przysiad z rękoma wyciągniętymi w górę. Dorosły staje za nim, trzymając dziecko za ręce. Unosi dziecko nad podłogę i buja w prawo i lewo. Dziecko powinno utrzymywać ugięte nogi nad podłogą.

            Pozdrawiam serdecznie

            Katarzyna Golba

        • JĘZYK ANGIELSKI (22-30.06)
          • JĘZYK ANGIELSKI (22-30.06)

          • Drodzy rodzice,

            pierwszy dzień lata za nami, wakacje coraz bliżej. Dzisiaj poznamy słówka związane z latem:

            summer - lato

            the sea – morze

            the sun – słońce

            the beach – plaża

            swimsuit – strój kąpielowy

            towel - ręcznik

            Wymowa:https://dictionary.cambridge.org/pl/dictionary/english/swimsuit

            1. „What do you like to do in the summer?” - Co lubisz robić w lato?

            Piosenka w letnich rytmach: https://www.youtube.com/watch?v=mVhh0oATqBI

            2. Zabawa w pakowanie walizki. Rysujemy na kartce dużą walizkę. Przygotowujemy kostkę  do gry. Rysujemy i wycinamy sześć przedmiotów, które dziecko chce zabrać na wakacje (uwzględniamy swimsuit i towel, oprócz tego może być teddy bear, doll, book, bike, banana – słówka, które dziecko zna). Przyporządkowujemy każdemu przedmiotowi liczbę od 1 do 6 (piszemy cyfry lub rysujemy kropki). Dziecko rzuca kostką i kładzie na walizkę wylosowany przedmiot i mówi je po angielsku. Zabawa się kończy kiedy dziecko spakuje wszystkie przedmioty.

            3. Zabawa z patyczkami od lodów (mogą też być patyczki do szaszłyków). Malujemy końce patyczków na różne kolory. Wkładamy je do kubka lub pojemnika, żeby nie było widać końcówki ale dało się bez problemu wyciągnąć patyczek. Dziecko losuje patyczek, nazywa kolor i szuka w pokoju przedmiotu w tym kolorze. Żeby zabawa była bardziej ekscytująca dajemy dziecku limit czasowy np. liczymy do pięciu (po angielsku).

            4. Dla chcących poszerzyć słownictwo: https://www.youtube.com/watch?v=EAYf1lAOoB8

             

            Serdeczne pozdrowienia i dużo słońca,

            Ania Kowal

        • UWAGA RODZICE! – DOTYCZY DYŻURU WAKACYJNEGO
          • UWAGA RODZICE! – DOTYCZY DYŻURU WAKACYJNEGO

          •  

            18 czerwca b.r. o godz. 15.00  w dyżurujących placówkach zostaną wywieszone listy dzieci ostatecznie przyjętych na dyżur wakacyjny oraz lista przedszkoli, które dysponują jeszcze wolnymi miejscami.

            Rodzice dzieci nieprzyjętych mogą odebrać deklaracje i złożyć do innego przedszkola, które posiada wolne miejsca.

            Odbiór deklaracji dzieci nieprzyjętych:

            • W PM 11
            • W PM 15
            • W PM 27
            • Deklaracje składane do pozostałych przedszkoli w PM 47
        • GIMNASTYKA KOREKCYJNA (15-19.06)
          • GIMNASTYKA KOREKCYJNA (15-19.06)

          • Gimnastyka korekcyjna:

            Do ćwiczeń potrzebujemy:

            - kocyk, ręcznik

            - mop lub skakanka

            - piłka

            - huśtawka, lub krzesło obrotowe

            - kawałek podłogi

             

            1. Do mnie ode mnie: dziecko i dorosły leżą na kocykach na brzuchu przodem do siebie i trzymają się za ręce. Dziecko uginając ręce w łokciach, przyciąga się do rodzica, a następnie prostując ręce w łokciach odsuwa się od niego do wyprostu rąk. 5-10 powtórzeń.
            2. Skała: dziecko siedzi na ziemi w siadzie skrzyżnym lub na krzesełku i mówimy że jest skałą i nie może się ruszyć. Rodzic delikatnie próbuje wytrącić go z równowagi (naciskamy dłonią na ramiona, plecy w różnych kierunkach).
            3. Zaprzęg: dziecko leży  na kocu na brzuchu. Dorosły stoi tyłem do dziecka, trzymając w dłoniach końce skakanki, kijów od mopa itp., a drugie końce trzyma dziecko. Dorosły jest „konikiem” , chodzi po pokoju, ciągnąc za sobą dziecko – „wóz”. Dziecko nie powinno odrywać klatki piersiowej od podłogi. Odmiany: dziecko siedzi na kocyku w siadzie skrzyżnym tylko pilnujemy aby plecy były proste.
            4. Naleśnik – zawijamy dziecko w koc jak naleśnik, i wyznaczamy miejsce do którego musi się w tym kocu przemieścić (dziecko samo musi wymyślić sposób czy będzie próbowało pełzać czy się toczyć). Następnym zadaniem może być odkręcenie się z tego koca.
            5. Łapki: rodzic wymyśla prosty układ np. „ dwa razy uderzenie w kolana, klaśnięcie w dłonie i skrzyżnie w ramiona itd., a dziecko musi to odtworzyć. Jeżeli się uda to dziecko wykonuje to razem z rodzicem ( zmieniamy tempo, przyspieszamy i zwalniamy). Później możemy zamienić się rolami aby to dziecko wymyśliło jakiś układ.
            6. Huśtawka: jeżeli mamy na podwórku to może być huśtawka, a jeżeli nie to możemy użyć krzesła obrotowego. Dziecko huśta się lub kręci na krześle, po 3-4obrotach zatrzymujemy i musi trafić 5x  piłką lub woreczkiem do pudełka czy wiaderka. Następnie kręci się w drugą stronę lub nadal huśta. 
            7. Kokarda: dziecko siedzi na krześle. Przed nim na podłodze rozłożony kocyk. Trzymając stopy na brzegu kocyka, ruchami zginania palców zwija kocyk pod stopy ( z kocyka powstaje kokarda). Pięty powinny cały czas stać nieruchomo na brzegu kocyka.

             

            Pozdrawiam serdecznie

            Katarzyna Golba

        • JĘZYK ANGIELSKI (15-19.06)
          • JĘZYK ANGIELSKI (15-19.06)

          • Drodzy rodzice,

            zbliżają się wakacje i jakoś trzeba dojechać do wymarzonego miejsca odpoczynku. Dzisiaj słownictwo związane z transportem:

            a car – samochód

            a bike – rower

            a plane – samolot

            a train – pociąg

            a bus – autobus

            a boat – łódź

            a ship - statek

            Wymowa: https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/train

            1. Zapamiętajmy te wyrazy podczas słuchania piosenki (można naśladować pojazdy):

            https://www.youtube.com/watch?v=YU8VOhXpLi0

            2. Rysujemy lub drukujemy pojazdy, jeden pojazd na kartce. Na dywanie rozciągamy sznurek. Po jednej stronie kładziemy kartkę z kciukiem do góry, po drugiej z kciukiem na dół (lub zielone i czerwone światło lub z napisem YES/NO). Pokazujemy dziecku karty z pojazdami i mówimy „It’s a car”, „It’s a train”. Czasami robimy to poprawnie, czasami błędnie (np. pokazując samochód mówimy „It’s a bus”). Dziecko zastanawia się czy zdanie jest poprawne czy błędne i przeskakuje na odpowiednią stronę sznurka mówiąc YES/NO.

            3. Rozkładamy kartki z pojazdami po pokoju. Zadaniem dziecka będzie podróżowanie od stacji do stacji wyznaczonym pojazdem. Zaczynamy od samochodu. Dziecko nazywa pojazd po angielsku i udając samochód jedzie do następnej stacji np. z rysunkiem samolotu. Nazywa pojazd po angielsku i udając samolot leci do następnej stacji. Zabawa jest kontynuowana aż dziecko przejedzie przez wszystkie stacje.

             

            Powodzenia w nauce i miłego tygodnia,

            Ania Kowal

        • GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA (15-19.06.)
          • GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA (15-19.06.)

          • Dzień dobry!

            Kochane Przedszkolaki! W tym tygodniu, dla uatrakcyjnienia zabaw logopedycznych, przedstawiam Wam postać „MI”  (na zdjęciu obok;)                         

            Na początek proponuję:

            1. Ćwiczenia oddechowe - zał. 1
            2. Gimnastyk buzi i języka - ćwiczymy w miarę możliwości przed lusterkiem i przy otwartej buzi :) - zał. 2, zał 3
            3. Ćwiczenia doskonalące aparat artykulacyjny, pamięć słuchową, rozwijające kreatywność i sprawność manualną - zał. 4

            UWAGA:

            1. Jeżeli chcą Państwo pracować z dzieckiem przy komputerze, to polecam stronę:

                         https://www.mimowa.pl

             

            MIŁEJ ZABAWY!!!

            Pozdrawiam cieplutko

            Agnieszka Skipiała

        • ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE EMOCJONALNO-SPOŁECZNE (15-19.06)
          • ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE EMOCJONALNO-SPOŁECZNE (15-19.06)

          • Czy lubisz gry planszowe? 

            Zagraj w tę grę ze swoją mamą. Najpierw obwiedź palcem lewej lub prawej ręki trasę gry. Zapamiętaj kierunek ruchu. Powtórz go w powietrzu z pamięci. Zanim zagrasz, pokoloruj ślimakową trasę od STARTU do METY.

            Opis gry:

            Przygotuj dwa pionki i kostkę do gry. Ustaw pionki na starcie.

            Wygrywa ten zawodnik, który szybciej przyjdzie do mety. Grę rozpoczyna młodszy zawodnik.

            Uwaga!

            Pola z cyframi: 1, 11, 21, 31 - masz dodatkowy rzut kostką,

            Pola z cyframi: 15, 25, 35 - stoisz jedną kolejkę,

            Pola z cyframi: 3,33 - posuwasz się do przodu o 3 pola,

            Pola z cyfrą:     13 - ponownie rozpoczynasz grę (wracasz na start).

             

            Miłej zabawy

            Iwona Witkowska

        • NOWE STAWKI ZA WYŻYWIENIE
          • NOWE STAWKI ZA WYŻYWIENIE

          • Szanowni Państwo!

            Informujemy, że od dnia 15.06.2020 r. obowiązują nowe stawki za wyżywienie:

            • Śniadanie – 3 zł
            • Obiad - 5 zł
            • Podwieczorek – 2 zł
        • GIMNASTYKA KOREKCYJNA (8-12.06)
          • GIMNASTYKA KOREKCYJNA (8-12.06)

          • Gimnastyka korekcyjna – zabawy z elementami integracji wielozmysłowej:

            Do ćwiczeń potrzebujemy:

            - trochę przestrzeni i mebli do zaczepienia sznurka

            - sznurek, włóczka

            - szczypce

            - gąbki lub małe pluszowe zabawki

            - kolorowe kartki

             - pojemniki lub pudełka

            - poduszki lub poduszki sensoryczne

            - klamerki ( spinacze) do bielizny

            1. Pajęcza sieć: budujemy z sznurków, włóczki pajęczą sieć zaczepiamy sznurek o krzesła, stoły itp.) . Rozkładamy z różnych stron kolorowe kartki lub pojemniki, a wewnątrz pajęczej sieci gąbki lub małe pluszowe zabawki. Dziecko musi pokonywać sieć i przenosić szczypcami gąbki   w odpowiednie miejsca tak aby nie zniszczyć sieci.
            2. Przejścia przez kamienie: na ziemi przyklejone kartki lub poduszki ( mogą być sensoryczne) Dziecko przeskakuje lub przechodzi przez kamienie. Na każdym „kamieniu” musi przejść przez sznurek trzymany w obu rękach, tak aby nie spaść z danego kamienia.
            3. Wąż: przywiązujemy jeden koniec sznurka do krzesła a drugi trzymamy nisko nad ziemią i wykonujemy delikatne ruchy. Dziecko przeskakuje z jednej na drugą stronę tak aby nie dotknąć sznurka.
            4. Ściągane prania: rozwieszamy sznurek między krzesłami. Na sznurkach wieszamy różne kolory bibuły a obok przyklejamy takie same kolory kartek. Dziecko ściąga palcami stóp szarfy i przenosi je trzymając stopą na odpowiednie miejsce. Ćwiczenie wykonujemy raz jedną raz druga nogą.
            5. Przeciąganie liny – dostosowujemy siłę do możliwości dziecka, na środku liny zawiązujemy kokardkę, na  podłodze zaznaczamy linie po której przekroczeniu dana osoba wygrywa
            6. Kołowrotek: na stole kładziemy pudełko, a na krześle kartkę lub podkładkę z przypiętymi spinaczami. Sznurek przywiązujemy do pasa dziecku i do nogi od stołu. Sznurek powinien mieć długość taką jak odległość od stołu do krzesła. Dziecko odkręcając się ze sznurka dochodzi do krzesła odpina po jednym spinaczu i wraca zawijają się z powrotem w sznurek. Pilnujemy aby ćwiczenie było wykonane raz jedną raz drugą ręką.

            W razie trudności ćwiczenia można podejrzeć w poniższym filmiku: 

            https://www.youtube.com/watch?v=Qvq69TD7hCk

             

            Pozdrawiam serdecznie

            Katarzyna Golba

             

        • JĘZYK ANGIELSKI (8-12.06.)
          • JĘZYK ANGIELSKI (8-12.06.)

          • Drodzy rodzice,

            dzisiaj zapraszam do zapoznania się z nazwami morskich zwierząt:

            a dolphin – delfin

            a shark – rekin

            a fish – ryba

            a starfish – rozgwiazda

            an octopus – ośmiornica

            Wymowa: https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/dolphin

            1. Posłuchajcie piosenki o morzu „Down in the deep blue sea”:

            https://www.youtube.com/watch?v=7pMEQsk3c5Y

            2. Zabawa w rekina: rodzic zostaje rekinem i wraz z dzieckiem chodzi po pokoju. Dziecko pyta się rekina o samopoczucie: „How are you?” (jak się masz?), rekin odpowiada „I’m happy”, „I’m sad”. Jeżeli odpowie „I’m hungry”(jestem głodny), dziecko musi dotknąć ustalony wcześniej bezpieczny kolor np. coś w kolorze niebieskim. Jeśli się nie uda, zostaje porwane przez rekina i następuje zamiana ról.

            3. Łowienie rybek: wycinamy z arkuszy piankowych zwierzątka morskie (dostępnych np. w Empiku, można wyciąć też z grubszego kartonu lub wykorzystać plastikowe zabawki i przypisać im role odpowiednich zwierząt morskich) i zanurzamy je w misce wody. Dziecko łowi ryby za pomocą sitka i nazywa je po angielsku.

            Przykład wycięcia (tu jako nakładka na ołówek): http://homanathome.com/2016/09/foam-ocean-animal-pencil-toppers/

            4. Dla chętnych poszerzyć słownictwo, gra: https://learnenglishkids.britishcouncil.org/word-games/underwater-animals-1

            Odsłuchujemy słowo i klikamy w odpowiednie zwierzę.

             

            Powodzenia w nauce!

            Ania Kowal

        • ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE EMOCJONALNO-SPOŁECZNE (8-12.06.)
          • ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE EMOCJONALNO-SPOŁECZNE (8-12.06.)

          • CELOWANIE  DO  TARCZY

            Spróbuj  zagrać w grę ,, Celowanie do tarczy". Przygotuj sobie dwa kolory farb. Będziesz celować palcami do tarczy z zamkniętymi oczami. Zaczyna prawa ręka.

            Umocz w farbie koniuszki wszystkich palców prawej ręki, zamknij oczy i celuj kolejno palcami do tarczy. Powinno zostać pięć śladów. Następnie umocz paluszki lewej ręki w innym kolorze farby i również z zamkniętymi oczami stempluj tarczę. Następnie przyjrzyj się tarczy.

            Ile jest wszystkich śladów? Teraz zlicz punkty osobno dla prawej ręki i osobno dla lewej ręki. Jeśli ślad palca znalazł się na linii, zalicz sobie wyższy punkt. Gdy zaś ślad jest poza tarczą, nie otrzymujesz żadnego punktu. W liczeniu możesz się posłużyć  patyczkami lub nakrętkami.

            Która ręka wygrała?