• DYŻUR WAKACYJNY - ZAPISY
          • DYŻUR WAKACYJNY - ZAPISY

          • Organizacja pracy Przedszkoli Miejskich w Sosnowcu w okresie

            lipiec – sierpień 2024 roku

            Przyjmowanie zgłoszeń na dyżur wakacyjny będzie przebiegać wg następującego harmonogramu:

            1. Dyrektorzy Przedszkoli Miejskich będą wydawać rodzicom deklaracje udziału dziecka w dyżurze wakacyjnym w terminie 16 – 22.05.2024 r. ZAŁĄCZNIK NR 1. Deklaracji nie należy drukować samodzielnie, zostanie ona opieczętowana i wydana rodzicom przez Placówkę.
            2. Przedszkola dyżurujące będą przyjmowały w/w deklaracje od dnia 23.05.2024 r. do dnia 31.05.2024 r. Wraz z deklaracją rodzice składają „oświadczenie dot. korzystania z wyżywienia i liczby godzin wychowania przedszkolnego” ZAŁĄCZNIK NR 3.
            3.  7 czerwca b.r. o godz. 14.00 w dyżurujących placówkach zostaną wywieszone listy dzieci ostatecznie przyjętych na dyżur wakacyjny.
            4. Przedszkole, jako placówka nieferyjna funkcjonuje przez cały rok, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców. Terminy przerw w pracy przedszkoli prowadzonych przez Gminę Sosnowiec określa ZAŁĄCZNIK NR 2.
            5. Na dyżur wakacyjny przyjmowane będą dzieci uczęszczające do przedszkoli w bieżącym roku szkolnym, dla których organem prowadzącym jest Gmina Sosnowiec.
            6. Przedszkola dyżurujące organizują opiekę również dla tych dzieci, które w roku szkolnym 2023/2024 uczęszczają do Przedszkoli objętych przerwą wakacyjną.
            7. Rodzic dziecka uczęszczającego do placówki wyłączonej z dyżuru sam decyduje o tym, do którego przedszkola oraz na jaki okres zapisze swoje dziecko.
            8. Okres dyżuru wakacyjnego nie jest okresem adaptacji dla dzieci, które będą uczęszczały do przedszkola w nowym roku szkolnym.
            9. We wszystkich dyżurujących przedszkolach obowiązują te same zasady i terminy zapisów.
            10. Pierwszeństwo w przyjęciu na dyżur wakacyjny mają dzieci uczęszczające w bieżącym roku szkolnym do dyżurującego przedszkola, a następnie dzieci z innych przedszkoli. W przypadku większej ilości chętnych dzieci, niż liczba miejsc w placówce przedszkolnej, pod uwagę przy zapisie będą brane następujące preferencje:

            - rodzina objęta nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny,

            - rodzice z orzeczeniem o niepełnosprawności,

            - wielodzietność w rodzinie (od trojga dzieci),

            - orzeczenie o niepełnosprawności kandydata,

            - samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,

            - objęcie kandydata pieczą zastępczą,

            - pobyt dziecka w przedszkolu powyżej pięciu godzin,

            - rodzice pracujący zawodowo.

            11. Podstawą zgłoszenia dziecka do wybranego przedszkola na dyżur wakacyjny jest prawidłowo wypełniona i złożona "Deklaracja udziału dziecka w dyżurze wakacyjnym". 

            12. Deklarację udziału dziecka w dyżurze wakacyjnym wydaje placówka macierzysta, wraz  z potwierdzeniem - pieczątką przedszkola na deklaracji – faktu uczęszczania dziecka do sosnowieckiej placówki publicznej w bieżącym roku szkolnym.

            13. Rodzic/opiekun prawny pobiera maksymalnie 2 sztuki deklaracji, po jednej na każdy miesiąc wakacyjny.  

            14. Przyjmowanie zgłoszeń na dyżur wakacyjny będzie przebiegać wg ustalonego na wstępie harmonogramu.

            15. O liczbie wolnych miejsc w czasie trwania dyżuru wakacyjnego decyduje dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym, z uwzględnieniem możliwości kadrowych placówki i potrzeb rodziców.

            16. W przypadku większej ilości zgłoszeń niż miejsc w przedszkolu, dyrektor przedszkola dyżurującego informuje rodziców/opiekunów prawnych dzieci nieprzyjętych na dyżur z powodu braku miejsca o innych placówkach realizujących dyżur w tym samym terminie. Równocześnie dyrektor zwróci rodzicowi złożoną deklarację udziału dziecka w dyżurze wakacyjnym wraz z adnotacją „brak miejsc”. Rodzic ma możliwość zapisania dziecka  do innej placówki przedszkolnej, dysponującej wolnymi miejscami.

            17. Warunkiem przyjęcia dziecka na dyżur wakacyjny będzie przedstawienie w pierwszym dniu pobytu dziecka w przedszkolu dowodu wpłaty naliczonej za czas korzystania z dyżuru.

            18. W przedszkolach sprawdzana będzie frekwencja dzieci. Po trzech nieusprawiedliwionych nieobecnościach dziecko zostanie wykreślone z listy, a na jego miejsce zostanie przyjęty kolejny wychowanek.

            19. W kwestiach spornych decyduje dyrektor dyżurującego przedszkola.

             

        • TEATRZYK W PRZEDSZKOLU
          • TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

          • W piątek 17 maja 2024 roku nasze przedszkolaki obejrzą przedstawienie w wykonaniu teatru KANON  z Krakowa pt.: "Na łące i na polanie":

            • godz. 10:30 - Biedronki, Żabki, Wiewiórki, Kangurki, Tygryski
            • godz. 11:20 - Jeżyki, Zajączki, Misie, Sarenki

            Jest to pełna humoru bajka z morałem, uczestnicząc w przygodach bohaterów dzieci poznają bardzo ważne cechy: kultura osobista, dobroć, grzeczność i przyjaźń.

            Koszt przedstawienia - 930 zł - zostanie pokryty z funduszy Rady Rodziców

          • GRATULACJE!

          • Serdeczne gratulacje dla Igusi Owczarczyk z grupy "Tygryski" za zajęcie II miejsca w konkursie fotograficznym pt.: "Wiosna w Sosnowcu" zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 18 w Sosnowcu 🥳💗

             

        • Wzmaga się aktywność kleszczy! – komunikat prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia
          • Wzmaga się aktywność kleszczy! – komunikat prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia

          • Wzmaga się aktywność kleszczy

            Szanowni Państwo,

            pierwsze osobniki kleszczy stają się aktywne już na przełomie lutego i marca. Kleszcz może mieć wielkość główki od szpilki, ale po najedzeniu się zwiększa swój rozmiar wielokrotnie. Czeka na żywiciela na krzewach, w trawie, w miejscach wilgotnych. Ich ukąszenie choć bezbolesne, może wiązać się z ryzykiem zakażenia chorobami odkleszczowymi.

            Nieleczona borelioza może prowadzić do wielu groźnych powikłań

            Borelioza, inaczej choroba z Lyme, to choroba bakteryjna. Niewielki odsetek kleszczy jest nosicielami i nie każdy kontakt z zakażonym kleszczem powoduje zachorowanie, ale jeśli borelioza się rozwinie, może prowadzić do poważnych powikłań. Borelioza może rozwijać się w ciągu miesięcy, a nawet lat. Bezwzględnie trzeba ją leczyć. Dlatego już pierwsze objawy wymagają antybiotykoterapii.

            Obserwujemy wzrost liczby zachorowań na choroby odkleszczowe

            W 2023 r. ponad 104 tys. osób zachorowało na choroby odkleszczowe, wśród których 99% stanowiła borelioza. W najnowszym raporcie Narodowego Funduszu Zdrowia  dotyczącym chorób odkleszczowych widać również wyraźną sezonowość zachorowań.

            Najwięcej pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z chorobą odkleszczową w miesiącach wakacyjnych, tj. od czerwca do sierpnia, kiedy spędzamy więcej czasu wśród zieleni.

            Badaj siebie, nie kleszcza

            Badanie kleszcza pozwala jedynie określić, czy jest on nosicielem krętków Borrelia. Dodatni wynik nie potwierdza przeniesienia krętków do organizmu ludzkiego. Nie można zatem na podstawie badania kleszcza potwierdzić, że doszło do zarażenia u człowieka.

            – Takie badanie, zgodnie z przepisami, nie może być uznane za badanie diagnostyczne. Co więcej, nie jest także rekomendowane przez gremia naukowców oraz specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych – informuje Monika Pintal-Ślimak, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

            Kleszcza wkłutego w skórę, należy usunąć jak najszybciej

            Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia. Znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia. W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy. Wszystkie z nich gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza bliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go.

            Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta podpowiada, jak rozpoznać zakażenie, kiedy udać się po pomoc do lekarza oraz co zrobić kiedy kleszcz pozostanie w skórze.

            Poradnik pacjenta to kompleksowy materiał informacyjny o systemie ochrony zdrowia i profilaktyce. Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/