Drodzy Rodzice!
W tym trudnym dla nas okresie nie zapominajmy, jak ważne dla prawidłowego rozwoju naszych dzieci jest sprawność fizyczna i kształtowanie prawidłowej postawy ciała.
Raz w tygodniu będę udostępniała dla Państwa ćwiczenia, które można wykonywać w domu ze swoimi dziećmi. Będą to ćwiczenia i zabawy ogólnousprawniające, jak i specjalistyczne skierowane na profilaktykę wad postawy.
Zadbajmy, aby w miejscu ćwiczeń było bezpiecznie, pomieszczenie było przewietrzone, a dziecko wykonywało ćwiczenia dokładnie.
Zachęcam do wspólnych ćwiczeń!
W razie pytań lub problemów z ćwiczeniami proszę o kontakt mailowy kasia.golba@interia.pl
Pozdrawiam
Katarzyna Golba
Profilaktyka i korygowanie płaskostopia:
Poniższe ćwiczenia można wprowadzać u dzieci w celu kształtowanie prawidłowego wysklepienia stopy, zarówno jako profilaktykę jak i korekcję płaskostopia.
Ćwiczenia można prowadzać w formie zabawy lub rywalizacji z drugim dzieckiem lub rodzicem.
Co nam będzie potrzebne:
- woreczki np. z grochem, jeżeli nie mamy możemy użyć skarpetek, woreczków z ryżem itp.
- gazety
- koce, ręczniki, poduszki
- kartka papieru
- ołówek
Dzieci powinny ćwiczyć na boso.
Przed każdą sesją ćwiczeń powinniśmy wykonać z dzieckiem pkt.1, a następnie dobrać 2 – 3 ćwiczenia z poniższego zestawu.
Dzieci w wieku 3 lata ( 4 lata w razie trudności ) ćwiczenia 3 i 4 mogą wykonywać w siadzie dwoma stopami lub pomagać sobie ręką w chwycie woreczka stopą, ale pamiętamy że nawet nieudane próby są dobrym ćwiczeniem dla mięśni stóp.
1. Masaż stóp: lekkie uciski, rozcieranie, masowanie lub masaż różnymi fakturami np. piłeczką z wypustkami. Skupiamy się przede wszystkim na podeszwowej części stopy
2. „Chód gąsienicy”: dziecko maszeruje po pokoju ruchem gąsienicy. Ruch składa się z następujących faz:
- zwinięcie palców 1 stopy z przyciągnięciem po podłodze pięty w stronę palców (utworzenie tunelu pod stopą)
- wyprost palców bez przeniesienia pięty
- powtórzenie ruchu drugą stopą
3. Kto szybciej zbierze woreczki: Dziecko siedzi lub stoi, na podłodze rozsypane 4-6 woreczki (np. z grochem) lub skarpetki. Dziecko palcami stóp chwyta woreczek i musi przenieść do pojemnika ( raz jedna, a raz druga stopą). Wygrywa osoba która szybciej zbierze swoje woreczki.
4. Rzuty woreczkiem do celu: Dzieci stoją (lub siedzą na krzesełku) . Przed każdym na podłodze leży 4-6 woreczków. W odległości ok 2m przed nimi jest narysowana lub zrobiona tarcza z punktami. Dzieci chwytają woreczek pacami stóp i starają się trafić w tarczę. Zabawę wygrywa ten kto trafi większą ilość punktów. Zabawę powtarzamy rzucając drugą stopą.
5. Tor przeszkód: Po pokoju rozłożone poduszki i dyski sensoryczne, zwinięte koce lub ręczniki itp., z których dziecko i rodzic układają tor. Dziecko próbuje przejść po torze tak aby nie stracić równowagi i nie stanąć na podłodze. W ćwiczeniu można zmieniać sposób przejścia np. tyłem, bokiem, na czworaka, z woreczkiem na głowie.
6. Rysowanie stopą na papierze: jedna stopa przytrzymuje kartkę, a w drugiej ołówek. Dziecko próbuje narysować np. domek, słońce itp.
7. Darcie gazety: dziecko stoi, a przed nim na podłodze leża gazety. Chwytając gazetę palcami stóp starają się podrzeć ją na jak najmniejsze kawałki. Po wykonaniu zadania należy pozbierać podarte kawałki gazety palcami stóp wrzucając je do pojemnika.