To nie szkodzi!
Staram się być samodzielny. Nie chcę, by mnie wyręczano, kiedy jestem w stanie zrobić coś bez pomocy. Wiem, że nie wszystko od razu się udaje.
Nie jest tak, że zawsze wszystko
od początku nam wychodzi.
Czasem trzeba się potrudzić,
ale przecież - to nie szkodzi!
Czasem sznurowadła, zamki
straszne figle nam płatają.
Czasem puzzle albo klocki
jakoś się nie układają.
Zanim poprosisz o pomoc
kogoś bardziej dorosłego,
spróbuj działać samodzielnie -
większa radość będzie z tego!
Kiedy ktoś Cię chce wyręczyć,
wtedy poproś ,,Mamo, tato",
chcecie, bym był samodzielny,
to pozwólcie, proszę na to!
Propozycja zagadnień do poruszenia z dziećmi:
- Czy zdarza się, że coś Ci nie wychodzi? Co wtedy robisz?
- Jak się czujesz, gdy uda Ci się zrobić samemu coś, co było bardzo trudne? Co takiego udało Ci się ostatnio zrobić samodzielnie?
- Dlaczego dorośli nie powinni we wszystkim wyręczać dzieci, a jedynie pomagać wtedy, kiedy jest to konieczne? Czego dziecko by się nauczyło, gdyby dorośli robili to cały czas za nie? ( można podać przykłady: samodzielnego jedzenia, ubierania itd.)
- Czego dawniej nie umiałeś i potrzebowałeś pomocy, a teraz już potrafisz? (uświadomienie, że człowiek ciągle nabywa nowych umiejętności).
Propozycja pracy plastycznej:
Dziecko otrzymuje kartkę A4 podzieloną linią na połowy. Młodszym dzieciom można wydrukować obrazki, na których przedstawione są różne czynności (mycie rąk, mycie włosów, podlewanie kwiatów, sznurowanie obuwia, zakładanie skarpetek, budowanie wieży z klocków, wycinanie kółka, nalewanie soku z kartonu do szklanki). Dziecko po lewej stronie kartki przykleja ilustracje tych czynności, które wykonuje z pomocą osoby dorosłej, a na prawej czynności, które potrafi wykonać samodzielnie.
Starsze dzieci mogą samodzielnie wykonać ilustracje. Na lewej połowie powinny narysować coś, co potrafią robić tylko z pomocą innych, a na prawej coś, co potrafią zrobić samodzielnie.