Gimnastyka paluszkowa
Kiedy stymulujemy rozwój motoryki poprzez gry i zabawy paluszkowe, wpływamy pozytywnie na rozwój mowy i języka. Niezwykle cenne są ćwiczenia, które skupiają się na zróżnicowanych ruchach palców. „Gimnastyka paluszkowa” zawiera zarówno ruch, jak i rym. każdemu ćwiczeniu palców i ręki towarzyszy krótki wierszyk. Rytmiczna recytacja pomaga dzieciom koordynować mowę z ruchem oraz organizować i regulować mowę i ruch. Jest to bardzo użyteczny sposób, by zachęcić do koncentracji uwagi i zapamiętywania.
Gimnastyka buzi i języka.
Usprawnianie aparatu artykulacyjnego.
Bajki logopedyczne.
Bajki logopedyczne oprócz tego, że usprawniają narządy mowy dziecka, to również mobilizują do myślenia i poprawnej werbalizacji. Dzieci słuchając czytanych lub opowiadanych bajek, wykonują ćwiczenia usprawniające narządy mowy, polegające na pokazaniu ruchem m.in. języka, warg, określonego fragmentu bajki. Ćwiczenia demonstruje osoba dorosła. Dzięki bajeczce usprawniamy pracę aparatu artykulacyjnego (przede wszystkim język), oddechowego, fonacyjnego (głos).
Wierszyki
Wielokrotne powtarzanie tych samych wierszyków, pełnych rytmu i rymu, jest wsparciem dla nauki mowy dziecka. Osłuchując się z wierszykami, dziecko zwiększa zakres swojego słownictwa. Można również wykonać ilustrację do wiersza dowolną techniką: rysujemy/malujemy, lepimy z plasteliny, wyklejamy, albo mieszamy różne techniki :)!
Udanej zabawy!
Pozdrawiam
Agnieszka Skipiała