• Program PRZYJACIELE ZIPPIEGO

        • „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

          SPOTKANIE WPROWADZAJĄCE

          W dniu 15 listopada 2023r w naszej grupie odbyły się pierwsze zajęcia w ramach programu profilaktycznego "Przyjacele Zippiego".  

          Dzieci poznały złote zasady wyboru dobrego rozwiązania:

          1. To pomaga mi poczuć się lepiej!

          2. To nie krzywdzi mnie, ani nikogo innego!

          Dowiedziały się też, kto to jest Zippi i jego przyjaciele. Przybliżyliśmy sobie czym będziemy zajmować się podczas realizacji projektu.  Przedszkolaki mogły oczywiście poprzytulać się i "porozmawiać" z Zippim.... który zamieszkał w "Kąciku Zippiego" w naszej sali.

          Część 1. UCZUCIA

          W okresie od połowy listopada do połowy grudnia 2023r "Kangurki" realizowały program "Przyjaciele Zippiego", część 1. "UCZUCIA". Podstawowym celem tej części programu było doskonalenie umiejętności rozpoznawania różnych uczuć i znajdowanie strategii radzenia sobie z nimi. 

          Na pierwszym spotkaniu dzieci ćwiczyły umiejętność rozpoznawania, co sprawia, że czasem są smutne, a czasem radosne. Dzięki zajęciom dzieci, wiedzą, co mogą zrobić, aby poczuć się lepiej, kiedy jest im smutno.

          Spotkanie drugie koncentrowało się na rozpoznawaniu przez dzieci uczucia złości. Podczas zajęć dzieci nauczyły się różnych sposobów uspakajania i poprawiania samopoczucia.

          Spotkanie trzecie dotyczyło zazdrości. Poradzenie sobie z tym uczuciem, zapobiega pojawieniu się trudniejszych uczuć, które bywają konsekwencją zazdrości.

          Czwarte spotkanie dotyczyło zdenerwowania. Poszukiwaliśmy różnych strategii, które mogą być pomocne, gdy jesteśmy zdenerwowani. Oczywiście strategie te powinny:

          • sprawić, że dziecko poczuje się lepiej
          • szanować innych i liczyć się z ich uczuciami. 

          Po każdym spotkaniu z patyczakiem Zippiem, dzieci mogły na kilka dni zabrać go do swojego domu. Nasz grupowy Zieppie odwiedził już Oliwkę P., Nadię, Łucję i Tymusia.

          Wkrótce rozpoczniemy realizację kolejnej części programu "Przyjaciele Zippiego"!

           

           Część 2. KOMUNIKACJA

          Do końca stycznia 2024r "Kangurki" realizowały program "Przyjaciele Zippiego", część 2. "KOMUNIKACJA". Doskonalenie zdolności komunikowania własnych uczuć i słuchania innych, to podstawowy cel tej części programu. 

          Na pierwszym spotkaniu dzieci poznały proste zasady, które pomagają lepiej wyrazić to, co się z nimi dzieje i jak się czują. Ćwiczyły też wykorzystywanie tych zasad w różnych sytuacjach czyli DOSKONALIŁY KOMUNIKACJĘ.

          Podczas drugiego spotkania dzieci uczyły się SŁUCHANIA innych. Ta umiejętność jest głównym warunkiem skutecznej komunikacji interpersonalnej, powiązanej z wrażliwością i empatią wobec innych.

          Na trzecim spotkaniu dzieci uczyły się PROSIĆ O POMOC w trudnych sytuacjach. Ćwiczyły rozpoznawanie, kto może im pomóc w różnych codziennych sytuacjach oraz ćwiczyły proszenie o pomoc i przyjmowanie pomocy od innych.

          Czwarte spotkanie składało się z ćwiczeń, w trakcie których dzieci uczyły się, jak można powiedzieć innym, co myślimy i jak się czujemy, gdy jesteśmy w trudnej sytuacji. Ćwiczyły ZROZUMIAŁE WYPOWIADANIE SIĘ.

          Jak zawsze po każdym spotkaniu, jedno z dzieci mogło zabrać Zippiego do swojego domu. Nasz grupowy Zippie odwiedził  tym razem: Maję, Antosia, Wojtusia i Franusia K.

          Wkrótce rozpoczniemy realizację kolejnej części programu "Przyjaciele Zippiego"!

          Część 3. PRZYJAŹŃ

          Celem tej części projektu było nabywanie umiejętności nawiązywania przyjaźni oraz radzenia sobie z odrzucieniem i samotnością.
          W tej części programu koncentrowaliśmy się na tym, co dzieci mogą zrobić, aby mieć przyjaciół, jak być dobrym przyjacielem i jak zdobywać nowych przyjaciół.

          Pierwsze spotkanie zaczyna się od określenia przez dzieci, za co lubią swoich przyajciół. Na drugim spotkaniu stwarzaliśmy dzieciom możliwość odkrywania i ćwiczenia, co można zrobić, aby poczuć się lepiej, kiedy czujemy się samotni i odrzuceni. Trzecie spotkanie koncentrowało się na poszukiwaniu sposobów rozwiązywania konfliktów z przyajciółmi. W ramach czwartego spotkania przewidzane były zadania, które pomogą dzieciom poznać i przećwiczyć sposoby nawiązywania nowych przyjaźni.

          Część 4. ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW

          Nadrzędnym celem tej części projektu było doskonalenie umiejętności rozwiązywania problemów i konfliktów. Na pierwszym spotkaniu koncentrowaliśmy się na rozwijaniu umiejętności nazywania, na czym polega problem i wskazywania cech dobrego rozwiązania. Spotkanie drugie poświęcone było analizowaniu sytuacji, jakie mogą zdarzyć się w przedszkolu np. dokuczanie czy bicie. Spotkanie trzecie to uczenie dzieci, jak mogą się uspokoić, by następnie skutecznie rozwiązać problem czy konflikt. Zachęcanie dzieci do pomagania sobie nawzajem to jedna z podstawowych wartości programu "Przyjaciele Zippiego", dlatego też spotkanie czwarte poświęcone było analizowaniu z dziećmi codziennych sytuacji, w których mogą one pomóc przyjaciołom w rozwiązywaniu problemów.

          Jak zawsze po każdym spotkaniu, jedno z dzieci mogło zabrać Zippiego do swojego domu. Nasz grupowy Zippie odwiedził  tym razem: Marysię, Igę, Kacpra i Mateusza.

          Wkrótce rozpoczniemy realizację kolejnej części programu "Przyjaciele Zippiego"!

          Część 5. Radzenie sobie ze zmianami i stratami

          Celem tej części projektu jest doskonalenie umiejętności radzenia sobie ze zmianami i stratami. W tej części programu rozmawialiśmy o pozytywnych i negatywnych aspektach zmian, co pozwala dzieciom doskonalić umiejętność radzenia sobie nawet w tych sytucjach, które wydają się szczególnie trudne. Pierwsze spotkanie miało pomóc dzieciom zrozumieć, że zmiany są czymś naturalnym w cyklu życia. Spotkanie drugie, dotyczyło straty, jaką jest śmierć. Na spotkaniu trzecim zorganizowaliśmy wyjście na cmentarz. Spotkanie czwarte miało pomóc dzieciom lepiej zrozumieć, że zmiany i trudne doświadczenia mogą mieć pozytywne aspekty.

          Po każdym spotkaniu, jedno z dzieci mogło zabrać Zippiego do swojego domu. Nasz grupowy Zippie odwiedził  tym razem: Oliwkę D., Alę, Lenę i Iwa.

          Wkrótce rozpoczniemy realizację ostatniej części programu "Przyjaciele Zippiego".